lowlife1983p84xy5 lowlife1983p84xy5
  • 23-05-2018
  • Physics
contestada

How much heat is absorbed by a 66g iron skillet when its temperature rises from 7oC to 20oC?

Respuesta :

jushmk
jushmk jushmk
  • 01-06-2018
The heat absorbed is calculated using the following equation:
Q = mCΔT

Q = heat absorbed
m = mass = 66 g
C = specific heat of iron = 0.449 J/g.°C
ΔT = temperature change = 20 - 7 =13°C

Therefore,
Q = 66*0.449*13 = 385.242 J
Answer Link

Otras preguntas

**CHEMISTRY!! PLEASE HELP ASAP!!** How many atoms of each element does calcium sulfate, CaSO4, contain? Calcium = 1 atom, Sulfur = 4 atoms, Oxygen = 4 atoms
Explain why many people in ancient west africa valued salt more than gold.
probability can someone explain to me how u got the Andrew so I can learn from it
Tourists were on a hiking trip for three days. On the first day, they hiked 1/8 of the trail. On the second day they hiked 4/7 of the remaining trail. On th
The responsibilities of federal, state, and local governments do not overlap. True False
What was one difference between the maya and aztec governments
What are the zeros of the function f(x)=3x^2-3x-6
"The fog comes On little cat feet" In these lines, the author is employing
Fiber cannot be digested Question 18 options: True False
How many moles of water molecules are in 6.81 g of magnesium sulfate heptahydrate (Epsom salts