darrenoneal28 darrenoneal28
  • 24-08-2018
  • Physics
contestada

If the odometer on the car reads 25.0 km at the beginning of a trip and 65.0 km a half hour later, what is the average speed of the car? (Remember significant digits.)

Respuesta :

Shaswat221005
Shaswat221005 Shaswat221005
  • 24-08-2018
Distance covered= 65-25= 40 Km
Time Taken = 0.5 hour

Speed= 40/0.5= 80 km/hr
Answer Link

Otras preguntas

Q5. A 1.35 m solution of NaCl in water is prepared. What is the mole fraction of the NaOCI? 0.0237
The average college student reads at a rate of about 5 words per second. If the pages of Jorge's textbook contain an average of 500 words per page, how long wil
What is the solution to the equation? −6=x8 Enter your answer in the box.
What is the value of z?
PLEASE HELP I"LL GIVE BRAINLEST Henri paid $24 for 5 frozen dinners. How much would 20 dinners cost? $96.00 $100.00 $58.00 $91.20
Giải phương trình: 2x + x + 12 =0
Is restorative justice an effective alternative to punishment such as imprisonment?
What is the slope of the line?
1 x 1.0 - = 10 1 - 10 x 1.0
An organism in its niche within an ecosystem is similar to? A: a baseball player in his position on the baseball team. B: the umpire not on a team. C: the audie