gggg4148 gggg4148
  • 24-08-2018
  • Chemistry
contestada

A sample of an unkown liquid has a volume of 30.0 ml and a mass of 6 g.What is its density?

Respuesta :

znk
znk znk
  • 25-08-2018

0.2 g/mL

We can use the density formula D = M/V.

D = 6 g/30.0 mL = 0.2 g/mL


Answer Link

Otras preguntas

thorium 234 has a half life of 24 days. If you started with a 100-g sample of thorium-234, how much would remain after 48 days?
what document title translates to great charter?
One of the central themes in biology is how DNA, RNA, and proteins are related. Describe how genetic information flows between those types of molecules. Include
If solution A has twice as much solute as solution B is it possible for them to have the same concentration
130% of the sum of 7 and a number n is equal to 91.
The general process in which molecules move from an area of higher concentration to an area of lower concentration is called ____________. A. osmosis B. diffusi
A jar contains 18 apple lollipops, 7 strawberry lollipops, and 10 grape lollipops. Irvin randomly selects a lollipop, gives it to his brother, and then randomly
beth has made 12 cupcakes.This is 30% of the cupcakes she must make.How many cupcakes must she make?
eliminate 3x+2y=4 8x-3y=-6
What is blank divided by 4 equals 9