Zykeriak
Zykeriak Zykeriak
  • 22-01-2019
  • Chemistry
contestada

how many moles of sulfur are neededbto produce 15.0 mol sulfur dioxide

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2019

S + O2 =  SO2

1 mole S ------------- 1 mole SO2

( moles S ) --------- 15.0 moles SO2

moles S = 15.0 x 1 / 1

moles S = 15.0 / 1

= 15.0 moles S



check me out


https://brainly.com/profile/keshunjackson01-1582899

Answer Link

Otras preguntas

What is the primary purpose of most constitutions? a. to define a moral code for people to follow b. to provide a substitute for government c. to prevent a s
A soup recipe calls for 4 cups of water express what part of a gallon this is in decimal form
3pied=12pie whata the awnser
How do u write d dozen eggs in a numerical or varoable expression?
The __________ made up the largest number of Americans who moved west. A)pioneers B)mountain men C)pioneers and miners D)miners
What important event occurred during the exodus of the Hebrews from Egypt?
Facts and Info on California, Salinas and Gabilan Mountains in the 1930s.
3pied=12pie whata the awnser
What is the plural form of la television ? a. la televisions b. los televisiones c. las televisiones d. el televisions
Write greatest unit fractions that are repeating decimals. Then express each fraction as a decimal.