miichymich97
miichymich97 miichymich97
  • 25-03-2019
  • Chemistry
contestada

calculate the number of sulphur atoms in 64g of sulphur​

Respuesta :

ChemBen
ChemBen ChemBen
  • 25-03-2019

The molar mass for sulphur is 32g/mol, therefore the number of moles is 64g ÷ 32 g/mol = 2 mol. 1 mol = 6.02 × 10^23, so there are 2 × 6.02 × 10^23 = 1.204 × 10^24 atoms.

Answer Link

Otras preguntas

Decribe what it means that a project manager must work with diverse group of characters
I need help please.....
Evaluate the expression when b=-7 and y=7 b-4y
Which element of the U.S. government most reflects the constitutional principle of rule of law? A. The federal government is divided into executive, legisla
Explain the difference between an endangered species and a threatened species.
How many protons, neutrons, and electrons does 92U238 have
A biology student is investigating tropisms in plants. The student observes the response of the roots of radish seedlings to a light source placed to the right
Read the sentence. The marching band wore really nice red clothes. What more specific phrase would be the best replacement for the underlined text? A. red ja
you've been assigned a research paper on the possible role of gender?​
Which species will most likely survive if the earths temperature increases