A tensile test on a 10 mm diameter specimen registered failure under a load of 32.6 kN. What force would be sufficient to break a 1.5 mm diameter wire made from this material?

Respuesta :

Answer:

0.7315 kN

Explanation:

We have given diameter = 10 mm , so radius =[tex]r=\frac{10}{2}=5\ mm[/tex]

The specimen registered failure under a load of 32.6 kN

So load = 32.6 kN

We know that [tex]\sigma _{max}=\frac{load}{area}=\frac{32.6}{\pi 5^2}=0.415[/tex] here [tex]\sigma _{max}[/tex] is the maximum stress which the material can withstand

Now for diameter d=1.5 mm

radius [tex]r=\frac{d}{2}=\frac{1.5}{2}=0.75\ mm[/tex]

[tex]\sigma _{max}=\frac{load}{area}[/tex]

[tex]0.415=\frac{load}{\pi \times 0.75^2}[/tex]

load =0.7315 kN