leahwoodson23 leahwoodson23
  • 21-08-2019
  • Physics
contestada

10 m/s in 10
3. A car accelerates from 0 m/s to 50 m/s in 10 seconds. What is the acceleration?

Respuesta :

aamaruf
aamaruf aamaruf
  • 21-08-2019

Answer:

5ms⁻²

Explanation:

Given that,

Initial velocity of car (at t=0) u=0 m/s

Final velocity of car (after 10 sec) v=50 m/s

Time taken (t)= 10 sec.

acceleration(a)=?

now,

v = u + at

at = v-u

a=  (v-u) / t

a= (50-0) / 10

a = (50/10)

a=5 ms⁻²

Answer Link

Otras preguntas

Definition population of a town is 4,300, and it grows with a doubling time of 10 years. What will the population be in 8 years?
Which food tastes acidic
What is the difference between informal and formal research
You roll a number cube twice . Find the probability of the event . rollung a 1 then a 2
What organization, founded in 1848, began by attacking "lay" doctors and institutionalized its authority through standardized programs of education and licensin
How did the slave trade of the 18th and 19th centuries aid the industrial revolution in Britain
which ratio cannot form a proportion with 8/18 1. 60/135 2. 12/27 3. 46/108 4. 4/9
ecris le verbe au passe compose: ll y a un probleme
A function can have zero to many parameters, and it can have _____ return value(s).
What is the correct meaning of the word novelty?