aallen22 aallen22
  • 21-08-2019
  • Chemistry
contestada

What is the mass (g) of 500.ml water if the density is 0.9901 g/ml?

Respuesta :

thedemon840
thedemon840 thedemon840
  • 25-08-2019

Explanation:

Mass = Density × Volume

where volume = 500ml and....

Density = 0.9901 g/ml

Mass = 0.9901 × 500

Mass = 495.05 g

Answer Link

Otras preguntas

Please help me Solve the system by substitution
What is the large grassy area with small trees in Africa called?
Which of the following characteristics best reflects Western Europe as a region? age of industrialism and cultural contributions overpopulation and economic gro
The United States and Great Britain differed greatly from the Soviet Union. What were two main differences between U.S./Great Britain and the Soviet Union? A. E
The acidic environment of the stomach is beneficial in:.
2. How was the Greek afterlife different from the Egyptians? helpppp pleaseee
Which statement is correct?
1. What does the fact that most rain starts out as falling ice crystals tell you about temperatures in clouds? 2. Given that water vapor usually condenses on so
PLZ HELP ME SOLVE THE PROBLEMS!!!! THANKS​
Solve for X. Your answer must be simplified. х x - 15 < -6