juanp87gd juanp87gd
  • 22-08-2019
  • Chemistry
contestada

An object is traveling at a speed of 7500.0 centimeters per second. How many kilometers per day
is this?

Respuesta :

mytinytot1990
mytinytot1990 mytinytot1990
  • 22-08-2019

Answer:

6,480 kilometers

Explanation:

1 day = 86,400 seconds

1 kilometer = 100,000 centimeters

Equation:

86,400 x 7,500 = 648,000,000

648,000,000 ÷ 100,000 = 6,480

Hope this helped :  )

Answer Link

Otras preguntas

which major biome group is most of the united states part of?
What did the Three-Fifths Compromise achieve? A) It specified the number of states necessary for ratification of an amendment. B) It determined how enslaved peo
What do scientists study to learn abut prehistory?
Who was the heavy hydrogen discoverer?
What sign indicated doom for Penelope's suitors in Odyssey
plzzzz helppp meeeeewhich of the following is a good example pf a permeable matrial ? a: plastic b: leather c: cotton d: glass
What is in the middle of 2.15 meters and 2.17meters using desimals I need 3answers
In the 1950s, 40 percent of the U.S. workforce was engaged in manufacturing. By the 2000s, fewer than ________ percent of U.S. workers were employed in manufact
What does Mesopotamia mean?
how can one organism help control the population of another organism? help me