Answer:
[tex] 2 * 10^-4 [/tex] ng
Explanation:
Given:
The minimum concentration of somatotropin that can be detected by the new system is 10μgml
volume of blood sample = 2ml
From the generalised formula, mass = volume * density
In this instance, density is equal to the concentration
Hence minimum mass = volume * concentration
= 10 * 2 = 20μg or 20000 ng
= [tex] 2 * 10^-4 [/tex] ng