starlord04 starlord04
  • 22-05-2020
  • Chemistry
contestada

What is the molarity of a solution containing 0.05 moles of solute in 0.25L of solution?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 23-05-2020

Answer:

  0.2 M

Explanation:

The molarity is the number of moles per liter:

  (0.05 moles)/(0.25 liter) = 0.2 moles/liter = 0.2 M

Answer Link

Otras preguntas

The resistance of an electric device is 40,000 microhms convert that measurement to ohms
In order to sleep, insects enter a state of __________.
what are the process that is responsible for removing most of the CO2 from the atmosphere
Use the Law of Cosines to find the missing angle. Find m∠A to the nearest tenth of a degree.
HELP!! 15 POINTS Can someone check my answers? 1. For the data in the table, does y vary directly with X? If it does write an equation for the direct variation
How do you find the sum for each variable?
How important is conflict or problem in a story? Which story had the most intense or developed conflict to you?
The equation 2 N O 2 in equilibrium with N 2 O 4 represents a system, A. in physical equilibrium B. in chemical equilibrium C. that goes to completion
how does an enzyme catalyze a chemical reaction?
simplify completely x^2 -10x - 24 / x^2 - 3x - 108 A) x+2 / x+ 9, x = -2, x=-9 B) x+2 / x+ 9, x= -9, x= 12 C) x-2 / x- 9, x= -2, x= -9 D) x-2 / x -9, x= -9, x=