brazzytii
brazzytii brazzytii
  • 25-05-2020
  • Physics
contestada

What is the KE of a bicycle with a mass of 14kg traveling at a velocity of 3 meters/sec?

Respuesta :

markoskontoulis
markoskontoulis markoskontoulis
  • 25-05-2020

Answer:

KE = 63 joules

Explanation:

ke = 1/2 * m * v^2

ke = 1/2 * 14 * 3^2

ke = 63 joules

Answer Link

Otras preguntas

What is one of the reasons people left england To come america
An electrolytic cell is set up to plate Zr(s) from a solution containing Zr4 (aq). A current of 7.92 amps is run through this solution for 6.16 hours. The mass
Why do many people consider the gatekeeping function of journalism substantially weaker than it used to be?.
Alzheimer’s disease is not a progressive deterioration of the brain cells. Please select the best answer from the choices provided T F.
What is computer virus? ​
Which era is known as the "Age of the Microorganisms?"
what is the capitol of america
will mark brainlyest
What should people do to improve the quality of their eating habits? Why ? How ?
The value of n from the set {6, 7, 8, 9} that holds true for 4n − 12 < 2n + 2 is .