seanamariam9
seanamariam9 seanamariam9
  • 21-06-2020
  • Physics
contestada

A school bus covers a distance of 7200 m in 1800 s. Calculate its speed.

Respuesta :

ujalakhan18
ujalakhan18 ujalakhan18
  • 21-06-2020

Answer:

Speed = 4 m/sec

Explanation:

Speed = Distance / Time

Where Distance = 7200 m and Time = 1800 s

Speed = 7200 m / 1800 sec

Speed = 4 m/sec

Answer Link

Otras preguntas

transcendentalist,authors,and writer emphasized two main ideas in their work,What were those ideas?
What is nearest tenth of 20.25?
Which states of water can you find in your home
write the three factors that affect surface ocean currents
100 times the sum of 42 and 18
how did the great compromise meet the needs of both large and small States
What was the reaction of other Native American groups to King Philip's war?
I am not sure if i did this right she wants us to distribute and get only one x on one side and find the answer.
Shawn evaluated the algebraic expression x divided by 4 for x = 12 and gave an answer of eight. What was his error? What is the correct answer?
How did Chief Pontiac unite the native americans in the great Lake region A) He signed treaties B) He attacked local settlers C)He created an alliance D) He cap