Answer:
Electric Current (I) = 15 Amperes
Explanation:
Given:
Resistance (R) = 8 ohms
Outpet (V) = 120 V
Find:
Current (I) = ?
Computation:
β Electric Current (I) = Outpet (V) / Resistance (R)
β Electric Current (I) = 120 / 8
β Electric Current (I) = 15 Amperes
15 Amperes, current will draw.