SoonToBeKing10
SoonToBeKing10 SoonToBeKing10
  • 24-06-2020
  • Chemistry
contestada

How would you prepare a 1.00L solution of 2.00 M sodium hydroxide
(NaOH)*

Respuesta :

chmvijayouls6d chmvijayouls6d
  • 24-06-2020

Answer:

Explanation:

Molar mass of sodium hydroxide is = 100

any compund with its molar mass dissovled in 1L itres solution gives rise to 1M solution

40 g ------> 1L ---->1M

Xg  ------>1L------>2M

X g= 40*1*2/1*1 =80 gram

Answer Link

Otras preguntas

How to find 3 numbers with gcf of 16
Unlike in society, a scientific blank is simply a description of what we see
how does the respiratory, lymphatic and cardiovascular systems work together to provide nutrients to the body and remove waste.
Which cell component functions like a "cellular delivery truck" to transport cell materials?
what are the monomers of lipids?
The Spanish who lived and worked in missions often forced Native Americans to
How do you say “He is in art class”?
Hi this is for texaschic101 mainly but anyone else is fine too. - I’ve just done this question based on what texaschic101 told me on the other question, can an
what did the sharecroppers have to do in order to use the plantation owners land, gaming tools, and mules ?
How many solutions does (x+7)=0 have