madhumayarai12345 madhumayarai12345
  • 24-06-2020
  • Chemistry
contestada


3. How much power is required to pull a sled if you use
60j of work in secound?
​

Respuesta :

Stephen46
Stephen46 Stephen46
  • 24-06-2020

Answer:

The answer is 60W

Power = Work done/ time

time = 1 second

Work done = 60J

Power = 60/1

= 60W

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

What changes did Mustafa Kemal enact in the Republic of Turkey? Check all that apply. He created civil laws based on Islamic beliefs. He granted suffrage to wom
When their economic policies were opposed, the East India Company __________. a. paid higher wages to the farmers who chose to grow cash crops b. used force aga
Two of the statements are true; one is a lie. Select the one that is a lie. Then explain your reasoning. ∠GAF ≌ ∠TAE. ∠TAE and ∠FAH are complementary. ∠TAF is
How does each of the first three paragraphs of the Court's opinion contribute to the conclusion drawn in the last paragraph about separate educational facilitie
Solve by Substitution
number 3 out of 15 cant wait to be done
how social media may perpetuate attacks on LGBQI individuals​
need helpppppoppppppppppp
what type of sugar has the largest surface area a) powered/icing b) raw c) cubed d) granulated
What are the best calculator apps besides Desmos to use for math