jhigg56341 jhigg56341
  • 25-02-2021
  • Physics
contestada

A bobsled accelerates from rest at a constant rate of 2 m/s2. How fast is it going after 3.5 seconds

Respuesta :

abidemiokin
abidemiokin abidemiokin
  • 01-03-2021

Answer:

7m/s

Explanation:

Using the equation of motion;

v = u+at

u = 0m/s

t = 3.5secs

a = 2m/s^2

Get the required velocity

v = 0 + 2(3.5)

v = 2(3.5)

v = 7.0m/s

Hence the body is moving with a speed of 7m/s

Answer Link

Otras preguntas

If element A has an ionic charge of +2 and element B has an ionic charge of -3, what will be the formula for the compound created by element A and element B? A2
GGEEOOOMMEETTRRYYYY!!!!
PLEASE HELP ASAPReview the wind chill chart. Which identifies the wind chill for the following conditions? The outside temperature is 35 degrees Fahrenheit, an
If gasoline sells for $1.25 per gallon, how much would 3 3/5 gallons cost? express your answer as a decimal
When the dominant culture succeeds in imposing its values and ideas on all of society, it is known as:?
Need help 14 points
What made cesar chavez an effective leader mini q answer key?
Geometry help!! 10 points!
What is the best way to shape your body, gym ou sports?
Which polynomial will definitely have nonreal zeros? Hint: Use Descartes's rule of signs. x3 − 2x2 − x − 2 x3 − 2x2 + x − 2 x4 + 8x2 + 16 x4 − 8x2 + 16