loganbowen loganbowen
  • 25-02-2021
  • History
contestada

an object accelerates 3.0m/s2 wen a fource of 6.0newtons is applied to it what is the mass of the object

Respuesta :

khopilatamu05
khopilatamu05 khopilatamu05
  • 25-02-2021
Mass = force/acceleration
Mass = 6.0/3.0
Mass = 2kg
Answer Link

Otras preguntas

Can two obtuse angles be complementary to each other?
According to John Locke, who gives government its authority
If the perimeter of the base of a regular pyramid is 24 and its slant height is 10, what is the lateral area of the pyramid?
Why did the translation to collectivization result in widespread starvation
find f(-1) if f(x)=-3x-5​
Who was involved in the missouri compromise
What is a scientific test
Which type of market are you in if your company, along with three other companies, controls 95 percent of the total music industry?
if 2x-9=3x-26 then what is x
What is 12x3 - 9x2 - 4x + 3 in factored form?