chetasiaaleasia1121 chetasiaaleasia1121
  • 23-05-2021
  • Chemistry
contestada

If methane gas was kept in a 3.00 L container at STP, what would the pressure
be at 3.2 L?

Respuesta :

Ankit
Ankit Ankit
  • 23-05-2021

Given

P1 = 1 Atm ( at stp)

V1 = 3.00 L

V2 = 3.20 L

P2 = ?

We know that,

at constant temperature

P1V1 = P2V2

1 × 3 = 3.2 × P2

P2 = 3/3.2

P2 = 0.9375 Atm

pressure at 3.2 L is 0.9375 Atm.

Answer Link

Otras preguntas

Rewrite to the algebraic form The product of x and 4.​
Using π = 3.14, what is the circumference of a circle with a radius of 18 units? Round your answer to the nearest hundredth.
A boy is twice as tall as his little sister and 30cm shorter than his father. Their combined height is 3.8 meters. Find (in cm) the height of each person.
Label the images below with 1-4 from least developed to most developed.
How to write aletter toyourill friend​
3. What does Katniss say the most impressive thing about the Capitol is? The audience finds it funny, but why might this actually be true in Katniss' case?
4. Mikael worked 5 hours on Tuesday and 6 hours on Wednesday. She earned $88. What was her pay rate? Pls answer
use what you already know to find a,b and c. input each value NEED HELP
An appliance store decreases the price of a 19-in. television set 23% to a sale price of $497.42. What was the original pric
Evaluate the expression for b=5. 4b2