hannashifraw
hannashifraw hannashifraw
  • 23-05-2021
  • Physics
contestada

an object of mass 20kg is lifted to a 25m building. how much potential energy is stored on a mass?(take g=10m/s²)​

Respuesta :

parekhharshu617
parekhharshu617 parekhharshu617
  • 04-02-2022

Explanation:

potential energy = mass × gravity force × height

= 20 × 10 × 25

= 5000 joules

Answer Link

Otras preguntas

History textbooks are completely objective and do not reflect a biased interpretation of history.
Una oración con la palabra over en inglés
75x + 23 = 12 - 34x ?
how can I answer this?
which is the flag of americaABCD
In a distribution system that's operating at 4.160 kV, what is the voltage level in volts? A. 4.160 volts B. 4,160 volts C. 0.004160 volts D.
For her book club, Sharon reads for 45 minutes each day. Write an expression for the number of hours she reads in d days?
Susan has $350 in her checking account she writes checks for $45.70 for flowers $78.53 for books and $46.98 for CDs how much money is left in her checking accou
what ealier documents refer to a right to civil jury?
find the LCM of these numbers: 18, 27