ItsNotBrandon ItsNotBrandon
  • 23-05-2021
  • Physics
contestada

A spring with a spring constant of 25.0N/m is stretched 4.50m. What is the force that the spring would apply?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-05-2021

Explanation:

[tex]from \: hookes \: law : \\ force = k \bold{.}e \\ = 25.0 \times 4.50 \\ = 112.5 \: N[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Another algebra problem. Thanks!
what is square root of square root 81​
3) 17x - 3 = 626 can yall show me all the steps of how yall did it plz​
If your heart is Not Strong enough or effiecent wnough it is difficult to A)Strech B)lift weights C)Breathe D)prespire
A pure metal can be strengthening by addition of impurities. Identify strengthening mechanism that utilize impurities and discuss the method of strengthening
2x^2-5xy-y^3 If x=-3 and y=-2 Using PEMDAS
The endpoints of segment RS are R(-4, 3) and S(8, -5). Complete each statement using a fraction. a. (-1, 1) is the point ___ of the way from R to S. b. (5, -3)
Why do we need to use logical addressing while we can directly use physical addressing in memory management?
10[tex]30 \times 400[/tex]​
A machine produces open boxes using square sheets of metal. The machine cuts​ equal-sized squares measuring 2 inches on a side from the corners and then shapes