minh12345 minh12345
  • 23-07-2021
  • Physics
contestada

A car is traveling at 36km/h when it accelerates and after 2 seconds the car reaches a speed of 54km/h. Calculate the speed of the car in 2s?

Respuesta :

zeinab60 zeinab60
  • 23-07-2021
Answer:18km





Answer:18km

54-36=18
Answer Link

Otras preguntas

how does hail form? need help pls
1. (k+7)² =2892. (2s-1)² =2253. (x-4)² =169please help me answer these :)
what is the difference between a moth and a butterfly?
did dinosaurs really have brains in their tails?
what is a cloudburst?
I need help.. 7k/8-3/4-5k/16=3/8seven "k" over eight minus three fourths minus five "k" over sixteen equals three eighths
What polynomial when divided by 2y^5 yields 4y^2-2y+9 as a quotient?
if a line passes through the point (1,9) and has a slope of 6 , write it as an equation
what is a xylophone? need help pls
1/6 of a ship's crew are engineers, 1/4 are stewards and the rest are soldiers. if there are 48 crew members in all, how many sailors are on the board of the sh