Required information
You are designing a high-speed elevator for a new skyscraper. The elevator will have a mass limit of 2400 kg (including
passengers). For passenger comfort, you choose the maximum ascent speed to be 18.0 m/s, the maximum descent speed
to be 10.0 m/s, and the maximum acceleration magnitude to be 1.80 m/s2. Ignore friction.
What is the minimum upward force that the supporting cables exert on the elevator car?
KN

Required information You are designing a highspeed elevator for a new skyscraper The elevator will have a mass limit of 2400 kg including passengers For passen class=

Respuesta :

Answer:

19,224 N

Explanation:

The given parameters are;

The mass limit of the elevator = 2,400 kg

The maximum ascent speed = 18.0 m/s

The maximum descent speed = 10.0 m/s

The maximum acceleration = 1.80 m/s²

Given that the acceleration due to gravity, g ≈ 9.81 m/s²

The minimum upward force that the elevator cable exert on the elevator car, [tex]F_{min}[/tex] , is given in the downward motion as follows;

[tex]F_{min}[/tex] = m·g - m·a

∴ [tex]F_{min}[/tex] = 2,400 kg × 9.81 m/s² - 2,400 kg × 1.80 m/s² = 19,224 N

The minimum upward force that the elevator cable exert on the elevator car, [tex]F_{min}[/tex] = 19,224 N