kunjan001
contestada

object Travels 24 M with a speed of 4 metre per second and then another 32 with a speed of 8 metre per second the average speed of the object is
(a)6m/s (b)4m/s (c)5.6m/s (d)6.5m/s​

Respuesta :

Answer:

Total distance covered S=16+16=32 m

Total time t=4+2=6 s

Average speed V

avg

=

t

S

=

6

32

=5.33 m/s