A power company calculates a person's monthly bill from the number of
kilowatt-hours (kWh), x, used.
The function b(x) = {
0.15x, x < or equal 200
0.10 (x - 200) + 30, x > 200
determines
the bill.
How much is the bill for a person who uses 300 kWh in a month?
A. $45
B. $40
Ο Ο Ο Ο
C. $60
D. $55

please help

Respuesta :

Answer:

B. 40

Step-by-step explanation:

if x=300, it means x>200, then b(x)=0.1(x-200)+30; ⇔ b(x)=0.1*100+30= 40 [USD].