ccwoods240060 ccwoods240060
  • 22-12-2021
  • Chemistry
contestada

How many molecules of NO2 are in 0.36 moles?

Respuesta :

Kenyah1500
Kenyah1500 Kenyah1500
  • 22-12-2021

Answer:

1 mol contains 6.022*10^23 molecules 0.36 moles contain 0.36 * 6.022*10^23 = 2.2 *10^23 molecules

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A gland at the base of the male urinary bladder that secretes fluid into the urethra during ejaculation:
____should be free of dents or bulging lids
A cylinder whose height is two-thirds of its diameter, has the same volume as a sphere of radius 4 cm. Calculate the radius of the base of the cylinder.
What could happen to the bio diversity in his head was hateful flow wiped out the corn crop
the system of______ was developed to represent letters of the alphabet when sending telegraph messages
Reincarnation is the Hindu belief that
In the circle AB=19, BC=10, and CD=5. The diagram is not drawn to scale.What is the value of xx=23x=53x=38x=58
what is a seismogram
A regular pentagon with side lengths of 9 units is translated 2 units to the left. What is the length of one side of the pentagon after translation, in units?
Help with this exercise show work for it please