zzk898zgvd zzk898zgvd
  • 22-12-2021
  • Chemistry
contestada

how many molecules are in 18 grams of water

how many molecules are in 18 grams of water class=

Respuesta :

md62
md62 md62
  • 05-01-2022

Answer:

6.023×10^23

Explanation:

Molecular mass= 2 (H)+1 (O) =2*1+1*16=2+16= 18 gm per 1gm molecule of water

Answer Link

Otras preguntas

pls help me i will give brainllest
In the figure, triangle ABC is a right triangle and m of angle A = 40 degrees. What is the measurement of angle ECD?
What is true of a solution of 2.0 M NaCl(aq)? (3 points) Question 1 options: 1) It contains 2.0 grams of NaCl per 100 grams of water. 2) It contains 2.0 grams
what is the role of competition policy authorities in south Africa ​
(8 x 10-^3) - (2 x 10-^5)
find the area of the composite figure. (no links) PLSSSSS TYYY!
Clouds can be classified according to their form and height. Which are the 4 types of clouds?
What is the sales tax for a purchase of $20 if the tax rate is 10 percent?
For a series circuit: а. the value of resistance may be different for each resistor in the circuit. b. the total resistance is the sum of the resistance in the
Cameron's father wouldn't allow her to play with her friends until her room was spotless. Cameron hated cleaning; it was boring. She sat on her bed, taking in t