mariaesq202133 mariaesq202133
  • 26-01-2022
  • Chemistry
contestada

What is the mass of one mole of NaCl?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-01-2022

Answer:

The mass of one mole of a substance is called the molecular weight.

To find it, in this case, you need to add up all the atomic masses of the elements.

[tex]M(NaCl) = 23+35.5= 58.5 \text{ g/mol}[/tex]

Answer Link
savanagray
savanagray savanagray
  • 26-01-2022
The mass of one mole of NaCI is. 58.5 g/mol
Answer Link

Otras preguntas

At constant temperature and pressure, if 0.4 mole of a gas. A occupies 220 ml, and x mole of B gas occupies 120 ml. what is the number of moles of gas B?
Alabama permit test
A chunk of a metal alloy displaces 0.58 L of water and has a mass of 2.9 kg. What is the density of the alloy in g/cm3?
Book information (overriding member functions) Given main() and a base Book class, define a derived class called Encyclopedia. Within the derived Encyclopedia c
Let sin A = -3/5 with 270° sinA/2
solve the inequality.. help me out asap plss ​
4(2+-3)2? I will give 10 points!
Evaluate f-g+(-2) where f = -3.005 and g = 4.7
Plz I need help with this
The domain for f(x) and g(x) is all real numbers. Let f(x) = x2 + 1 and g(x) = x4 − 1. Find f · g. A. x6 + x4 − x2 − 1 B. x4 + x2 − 1 C. x8 + x4 − x2 + 1 D. x6