monsterouskitten monsterouskitten
  • 26-01-2022
  • Chemistry
contestada


.11 moles of water vapor contains how many liters?

Respuesta :

transitionstate
transitionstate transitionstate
  • 26-01-2022

Answer:

              2.46 L

Explanation:

At standard temperature and pressure 1 mole of any ideal gas occupies 22.4 L of volume.

SO, at STP,

Volume = Mole × 22.4 L/mol

Volume = 0.11 mol × 22.4 L/mol

Volume = 2.46 L

Answer Link

Otras preguntas

Fiona spent $13.70 to travel across the city in a taxi. It cost her $3.25 to get the taxi and $2.75 each mile she traveled. Write an equation to find m the tot
what is the solution of 7x+21=21
What is 0.006 written as a fraction of a percent?
Which of the following replaces guanine in RNA? (A) adenine (B) thymine (C) cytosine (D) uracil (E) none of the above
If 3(4x+8)=12, then x=
benito read 14 books in 3 months, which was 35% of the number of books he had signed up to read during the school year .how many books did Benito sign up to rea
which value is equivalent to 15.2% written as a decimal
Can you live without your large intestine? Why or why not?
You are comparing prices from 2 office supply stores. Your office needs 5 cases of blue paper. Home & Office Headquarters lists a case of paper at $25.85 wi
what is the solution of 7x+21=21