avaaaa4aaa
avaaaa4aaa avaaaa4aaa
  • 27-01-2022
  • Physics
contestada

Find the acceleration of a car that goes from 16 m/s to 48 m/s in 8 seconds. Help asappp and put units plssss

Respuesta :

homeworkmaker121219
homeworkmaker121219 homeworkmaker121219
  • 27-01-2022

Answer:

48 m/s - 16 m/s = 32 m/s

(32 m/s )/ (8 s) = 4 m/s²

Answer Link
juliedday juliedday
  • 27-01-2022
The answer is 0.2. Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

please please help ASAP!! thank you in advance :)
A star's emission line of 400 nm appears shifted to 404 nm in the spectrum. What can you conclude from this shift? A. The star is approaching you with the spee
help plss m/3+2=5 m=?
Give two ways to prove that liquids, like water, are matter. (AKA "How are liquids, like water, are/is matter?"; "How is liquid a state of matter?") The questio
Which type of galaxy is least likely to have many stars forming?
PLEASE HELP!! I'LL GIVE BRAINLIEST TO WHOEVERS CORRECT! IT'S NOT A OR C! What was the effect of increased trade on the development of the Renaissance?
HELPPPPP MEEEE PLEASEEEE
características de María personaje de la tierra de la papás​
List 4 transformations of the following function: f(x) = -3 √2(x-1) + 5
do anyone know the answer?