Sofi345 Sofi345
  • 25-02-2022
  • Physics
contestada

A 3. 000 kg ball is pitched with a kinetic energy of 20. 00 joules. Then the momentum of the ball is.

Respuesta :

akravets0583
akravets0583 akravets0583
  • 25-02-2022

Answer:

5.48 kg m/s

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If 4x+7=12 what is the value of 8x+3
What would you do if one morning you will wake up in extreme poverty?
Which nims management characteristic helps to eliminate confusion caused by conflicting instructions?
[tex] \frac{\sqrt{x} }{y} -\frac{y}{x} ; x=25, y=-7 [/tex]
2. Explain how to determine whether a function is quadratic 3. Write a quadratic function an explain how to graph it
a rhetorical device uses language to
How many moles of hydrogen could be produced in the complete decomposition of 2.50 moles of c7h5n3o6?
What’s the correct answer
Determining the value of an author's work is called
Which topic is commonly used to explain activation energy and how chemical reactions happen?