2h4hs6xqbb 2h4hs6xqbb
  • 25-02-2022
  • Physics
contestada

Calculate: the charge flow in 60 seconds in a wire when the current in the wire is 3.0 A.

Respuesta :

zsm2800 zsm2800
  • 25-02-2022

Answer:

180 C

Explanation:

t = 60 sec, I = 3.0 A

Q = I*t = 3.0 * 60 = 180 C

Answer Link

Otras preguntas

in 1487 who sailed around the tip of africa
explain why the direction along which the electromagnetic wave travels is not the same as the direction along which the changing electric field is applied.
What is blank divided by 4 equals 9
Which of the following equations is an example of direct variation? y + 10 = 2(x + 5) y = 2(x + 5) y + 5 = 2(x + 5) y = x + 5 Please help!
Express your opinion about the need for more research into the safety of genetically modified organisms. Is this research necessary or not? Explain your point o
Use vagabond in a sentence?
What is the Galaxy we live in called?
Many energy sources use turbines to generate electricity. What is one type of energy source that does not use turbines? A. Coal B. Hydroelectric C. Wind D. Sola
what document title translates to great charter?
how do I show six less than a quotient of a number and two equals fifteen