alyarellano2000 alyarellano2000
  • 23-02-2017
  • Chemistry
contestada

Calculate the mass of oxygen released by the action of water on 10.0 grams of sodium peroxide (the other product is sodium hydroxide).

Respuesta :

scme1702
scme1702 scme1702
  • 01-03-2017
The reaction equation:
2H₂O + 2Na₂O₂ → 4NaOH + O₂

Moles of sodium peroxide = 10 / 78 = 0.128

Moles of oxygen released = 0.128 / 2 = 0.064 mol
Mass of oxygen = 0.064 x 32

Mass of oxygen = 2.05 grams
Answer Link

Otras preguntas

Why have many people supported the presidency of Vladimir Putin despite charges of corruption and fears of repression? A. because his polices helped the econom
True or False: Mitosis results in four genetically different haploid cells.
what is the volume of a rectangular prism with a length of 7m, a hight of 9m and a width of 11m
Help me please 10 points I’ll give.
in order to jave 2.2 moles of potassium oxide, how many grams of potassium are needed
Disposable income of americans decreases along with their savings rate. explain the impact on economic growth.
School districts in the United States sometimes capture media attention when people in the community challenge the books assigned to students for instruction. T
PLEASE HELP!!! I NEED IT FAST! Solve for x
use DeMoivres Theorem to find (2cis pi/9)^3 a. 4+4 sqrt 3i b. 3+3 sqrt 3i c. 4 sqrt 3+4i d. 3 sqrt 3+3i
Help homework on geography only geography experts