pa2rricning pa2rricning
  • 23-02-2017
  • Chemistry
contestada

If 32.0g cac2 are consumed in this reaction, how many moles of h2o are needed

Respuesta :

scme1702
scme1702 scme1702
  • 01-03-2017
The reaction equation is:
CaC₂ + 2H₂O → Ca(OH)₂ + C₂H₂

Moles of CaC₂ = 32 / (40 + 12 x 2)
Moles of CaC₂ = 0.5

Molar ratio of CaC₂ to H₂O = 1 : 2
Moles of H₂O = 2 x 0.5 = 1 mole of H₂O needed
Answer Link

Otras preguntas

Does Scotland have its own language?
A pine cone is 40 feet above the ground when it falls from a tree. The height h in feet of the pine cone above the ground can be modelled by h=-16t^2+40, where
How does information from experts help limit the spread of misinformation?
Name the following alkanes: CH, - CH, -CH, - CH, 1
Aaron's teacher assigned each student to a new group. She posted this diagram to help everyone locate their group's tables.Aaron's group sits at coordinates (5,
solve (x+14)^3/2 - 15=12
Why does an organism need specialized cells
¿Cuál es la fracción equivalente para el número decimal repetitivo0.33 ...?​
Give 3 angle measures of a right triangle ?​
Led by Eisenhower, over a million troops (the largest invasion force in history) stormed the beaches at Normandy and began the process of re-taking France. The