dv482399 dv482399
  • 23-02-2017
  • Chemistry
contestada

If I have 3.23 grams of SiO2, how many moles is that?

Respuesta :

nwcassel
nwcassel nwcassel
  • 23-02-2017
 3.23g of SiO2 x (1 mole /molecular weight of SiO2) = answer
Answer Link

Otras preguntas

Employees who sit for a long time may experience what symptom?
help me with this PLACE Draw a quadrilateral that has two 60 degree angles and two 120 degree angles.
Jan's electric bill is averaging $8 per day mostly due to the air conditioner. By setting the AC to a higher temperature, closing curtains to block sunlight, an
1-4) Choose Yes or No to tell if the fraction 3/4 will make each equation true. (You are putting the 3/4 in each blank and multiplying to see if it will give yo
A source must be cited c. There are no "musts" when it comes to citing a. Only if a direct quote is used sources b. Only if an author was listed when you found
Explain how miller conveys a major theme of the play through the resolution of proctors moral dilemma about whether to confess. support your response with evide
given b( 5, -7), under which reflection is B' (-5, -7)?
What are the zeros of the function f(x) = (x+5)(2x-7)? A. x = -5 and x = 4 B. x = 5 and x = -4 C. x = -5 and x = 8 D. x = 5 and x = -8
difference between accomodation and pupil reflex?​
Can Pineapple be on pizza