LovePiggies
LovePiggies
24-03-2015
Physics
contestada
How fast do electrons move?
Respuesta :
Аноним
Аноним
24-03-2015
2,200 kilometers per second.
Answer Link
Hippalectryon
Hippalectryon
24-03-2015
Electrons move at about 2'200 km/s. That however highly depends of the environment : it can easily go up to 6'000 km/s for instance.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 13+ )
Otras preguntas
This is the dominant and controlling argument.
A brick walkway forms the diagonal of a square playground. The walkway is 20m long. To the nearst tenth of a meter, how long is one side of the playground?
Cheryl wants to find the number of hours seventh-graders do homework each week. There are 297 girls and boys in seventh grade. Which is the best way for Cheryl
What is expected to happen to the waste isolation pilot plant employees exposed to recent leaked radiation?
In "There’s a Man in the Habit of Hitting Me on the Head with an Umbrella," the tendency of the narrator to accept the absurd as ordinary is known as _____. Sel
which of these lines contains imagery that appeals to touch?
Twin brothers, billy and bobby, can mow their grandparent's lawn together in 94 minutes. billy could mow the lawn by himself in 35 minutes less time that it
Te acuestas ahora. A. Acuestete ahora. B. Acuestate ahora. C. Te acuestes ahora D. Acostaste ahora
Who said, "britain and france had to choose between war and dishonor. they chose dishonor. they will have war"?
#1. 8(s+3)=72 #2. -7(z - 6)= -70 #3. (t +8)(-2) = 12 #4. 8/11(n - 10 ) =64 #5. -0.6(r + 0.2) = 0.8 #6. (w - 4/9)(-2/3) = -4/5