contestada

A company is designing a new cylindrical water bottle. The volume of the bottle will be 199 cmcubed. The height of the water bottle is 7.4 cm. What is the radius of the water​ bottle? Use 3.14 for pi.
7.4 cm

Respuesta :

Answer:

[tex]r = 2.9cm[/tex]

Step-by-step explanation:

Volume of a cylinder =

[tex]\pi {r}^{2}h[/tex]

[tex]199 = 3.14 \times {r}^{2} \times 7.4[/tex]

[tex] {r}^{2} = \frac{199}{3.14 \times 7.4} [/tex]

[tex] {r}^{2} = 8.56[/tex]

Take square roots of both sides

[tex]r = 2.9cm[/tex]