ayooalyssa09 ayooalyssa09
  • 24-01-2018
  • Physics
contestada

A mass of 25kg is moving and is stopped in 1.2 seconds with an acceleration of 1.0 m/s squared what is the force on the mass?

Respuesta :

prosborough198p2ub41
prosborough198p2ub41 prosborough198p2ub41
  • 25-01-2018
F=ma therefore 25kg*1.0m/s^2=25N force on the mass
Answer Link

Otras preguntas

what is the slope of the line 3x-4y=73x4y=7?​
Apple + Orange = $20 Apple is twice the price of the orange How much does the apple cost?
Another fact that many organisms are " linked " together is
what are the two primary types of water pollution that have to do with where the pollution came from Point source and non point source Physical and liquid Grou
Flunking science need help
carbondiooxide does not support in burning but mg burs in it why.?​
evaluate f(2) and lim f(x) where f(x)=5x^3+3x+1 ​
f. Protons and neutrons 2. TRUE or FALSE: An object that is positively charged contains all protons and no electrons 3. TRUE or FALSE: An object that is negativ
look what i got for christmas
1) Suppose you place an object in front of a concave mirror. Which of the following statements must be true? (There could be more than one correct choice.) A) T