Respuesta :
A percentage is a way to describe a part of a whole. The number of employees that are working on that summer day is 106.
What are Percentages?
A percentage is a way to describe a part of a whole. such as the fraction ¼ can be described as 0.25 which is equal to 25%.
To convert a fraction to a percentage, convert the fraction to decimal form and then multiply by 100 with the '%' symbol.
Given that A hospital day staff consists of 25 registered nurses, 75 unlicensed assistants, five phlebologists, six receptionists and office staff, and 45 physicians. Therefore, the total number of employees in the office are,
Total number of employees
= Registered nurses+UInlicensed assistants+ phlebologists +receptionists and office staff + physicians
= 25 + 75 + 5 + 6 +45
= 156
Now, One summer day the staff was only at 68% strength. Therefore, the number of employees present in the office is 68% of the total number of employees.
Number of employees working that day
= 68% of the total number of employee
= 0.68 × 156
= 106.08 ≈ 106
Hence, the number of employees that are working on that summer day is 106.
Learn more about Percentages:
https://brainly.com/question/6972121
#SPJ2