Missing question: "What is his velocity? Please answer using two sig figs in m/s."
Solution The relationship between velocity (v), space (S) and time (t) is [tex]v= \frac{S}{t} [/tex] The space covered by Harry is [tex]S=x_1 - x_2 = -11 m-(-54 m)=43 m[/tex] and so the velocity is [tex]v= \frac{43 m}{34 s} =1.26 m/s[/tex]