paigeheadley6725 paigeheadley6725
  • 22-02-2018
  • Chemistry
contestada

A sample of c3h8 has 4.56 Ã 1024 h atoms. how many carbon atoms does the sample contain?

Respuesta :

Dejanras
Dejanras Dejanras
  • 03-03-2018
Answer is: there is 1,368·10²⁵ atoms of carbon.
N(C₃H₈) = 4,56·10²⁴.
From molecular formula: in one molecule of propane there is three atoms of carbon:
N(C) = 3 · 4,56·10²⁴.
N(C) = 1,368·10²⁵.

Answer Link

Otras preguntas

A spring stores 0.36 Joules of energy when it is when it is compressed by 6.0 cm from its original length, what is the spring constant?
let X and Y be the following sets: X = {} Y = {1,2,3,5,8} Which of the following is the set XUY? Choose 1 answer: {} {5,8} {1,2,3} {1,2,3,5,8}
this is my homework question does anybody know which one
write 1000000 in a scientific notation
help me plz I will give 20 point
-3(w+1)+7w=4(w+1)-7 PLS HELP FAST!!!
Will mark brainliest! Write a sentence using a gerund phrase with a pronoun object.
what characteristics of a windmill can help you keep moving​
The timeline here states that Lithuania was the first Soviet republic to declare independence from the Soviet Union. The independence movements in Lithuania and
the estimated difference of 3209 and 1893, when rounded off to the nearest ten is​