yvette13 yvette13
  • 22-02-2018
  • Physics
contestada

What is the kinetic energy in a 50kg mass moving at 2.6 m/s

Respuesta :

aimanadlinp4fyje
aimanadlinp4fyje aimanadlinp4fyje
  • 22-02-2018
kinetic energy = 1/2 mv^2

1/2 x 50 x 2.6^2

= 169J
Answer Link

Otras preguntas

please please help! The city is mapped on a coordinate grid with the origin being City Hall. The library is located at (-3, 9) and the school is located at 3, 1
For the function whose graph is shown, which is the correct formula for the function? a. y = –2x – 3 b. y = 2x – 3 c. y = 2x + 3 d. y = –2x + 3
What contributed to the growth in business in the 1920's?
math isn't my thing​
What is the relation between psychology and cience
What is the president actual United States?
Thermal energy is transferred as heat from a warmer object to a cooler object until
What does Money managers do?
The data in the timeline best supports the conclusion that the United States supplied arms and gave others support to the Allies in order to: Prop up insurgency
Who says the following and why? It is an honor that I dream not of. A)Lady Capulet is responding to the nurse's joke. B)Juliet is expressing her feelings on mar