The frequency of a wave is 200 Hz. The wavelength is .1 m. What is the period of the wave

A. .005 s

B. 10 s

C. 20 s

D. .05 s

Respuesta :

AL2006
Period = 1 / (frequency), NO MATTER what the wavelength is.

Period = 1 / (200 Hz) = 0.005 second